Zapraszamy na warsztaty fotograficzne

Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 29.04 – 16.06

Odbiorcą projektu są osoby młode do 35 roku życia oraz osoby dorosłe pow. 50 roku życia, a także wszyscy chętni z pozostałych grup wiekowych – mieszkańcy obszaru LSR, a w szczególności Gminy Świdwin.

Zasady uczestnictwa – uczestnictwo w warsztatach jest nieodpłatne.

Sposób rekrutacji: uczestnicy – mieszkańcy obszaru LSR rekrutowani będą poprzez ogłoszenia prasowe w lokalnej prasie, stronach internetowych (www.foto-przygoda.pl) oraz przez portale społecznościowe (https://www.facebook.com/stowarzyszeniecarpediem/; https://web.facebook.com/twf.fotoprzygoda) – w przypadku ograniczonej dostępności o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

W ramach projektu zaplanowano do realizacji warsztaty fotograficzne. Odbywać będą się one w formie kameralnych wykładów (26 godzin, 13×2 godziny), zajęć praktycznych (18 godzin, 3×6 godzin) oraz zwieńczającego warsztaty wyjazdu w plener (7 godzin). W ramach warsztatów przewidziana jest również obróbka zdjęć przez instruktorów oraz ciągłe konsultacje internetowe przez cały czas trwania warsztatów.

Zajęcia teoretyczne: Zajęcia składać się będą z 26 godzin wykładów, oraz z konsultacji przez internet.

Zęcia w sali wykładowej: Czas trwania zajęć to 26 godzin. Odbędzie się 13 zajęć 2 godzinnych. W trakcie zajęć kursanci będą mogli poznać zarówno techniczne jak i artystyczne aspekty fotografii. Poznają budowę swojego aparatu, oraz jego podstawowe funkcje. Pod okiem dwóch instruktorów wykonają ćwiczenia, które pozwolą im łatwiej zrozumieć mechanikę powstawania zdjęć oraz wysłuchują wykładów. Każdy z instruktorów będzie miał pod opieką grupę 10-cio osobową, co zapewni bardziej indywidualne podejście do każdego z uczestników.

Udział dwóch instruktorów jest niezbędny z racji formy prowadzenia zajęć, które oprócz prezentacji, składających się ze slajdów i z animacji komputerowych, będą odbywały się przede wszystkim na aparacie. Kursanci będą aktywnie uczestniczyć w zajęciach powtarzając prezentowane przez instruktora ćwiczenia na swoich aparatach. Z powodu dużego skomplikowania obsługi i ogromnych różnic pomiędzy ergonomią poszczególnych modeli aparatów, wymagane jest indywidualne podejście do każdego z uczestników i ciągła pomoc w wykonaniu ćwiczeń. W trakcie przedstawiania ćwiczenia przez jednego instruktora drugi będzie pomagał uczestnikom w jego wykonaniu. Gdy pierwszy instruktor skończy prezentacje również przystąpi do pomocy uczestnikom. Dzięki temu każdy będzie mógł nadążyć za tokiem prowadzenia zajęć i mieć równe szanse na przyswojenie wiedzy.

Konsultacje przez internet: Ilość konsultacji :13. Czas trwania: cały okres trwania zajęć. Nawet najlepszy kurs fotograficzny nic nam nie da bez jednego elementu – praktyki. Uczniowie otrzymają szereg zadań do samodzielnego wykonania w domu. Do weryfikacji ich efektów posłuży nowatorski sposób, niezwykle dziś popularny czyli media społecznościowe.

W serwisie google+ powstanie grupa, do której zostaną zapisani wszyscy uczestnicy. Do uczestnictwa w grupie nie jest wymagane posiadanie konta w domenie gmail.com, wystarczy konto poczty elektronicznej w dowolnej domenie. Szczegóły dotyczące dołączenia do grupy będą przedstawiane na zajęciach. Grupa będzie dostępna publicznie, ale możliwość publikowania w niej będą mieli wyłącznie uczestnicy warsztatów. Będą tam dodawać zdjęcia zrobione w domu. Po każdych zajęciach w sali wykładowej otrzymają zadanie wykonania 3 zdjęć o tematyce zbliżonej bądź nawiązującej do tematyki zajęć. Wszystkie zdjęcia zostaną poddane ocenie i opatrzone komentarzem, który uczestnicy będą mogli przeczytać w Internecie siedząc w domu przed komputerem. Ze wszystkich zostanie wybrane najlepsze 100 (po 5 zdjęć każdego kursanta). W taki sposób powstanie galeria samodzielnych prac uczestników warsztatów, które przed publikacją na stronie internetowej zostaną poddane profesjonalnej obróbce.

Każdy z uczestników otrzyma film instruktażowy, pokazujący jak jego zdjęcia zostają poddane obróbce, który będzie oczywiście opatrzony obszernym komentarzem. Zdjęcia będą publikowane w grupie https://plus.google.com/communities/107346663292594476921, oraz na stronie www.foto-przygoda.pl. Dzięki temu wzrośnie znacznie atrakcyjność samodzielnych prac uczestników, co przyczyni się do ich większej wiary w siebie, oraz do lepszego odbioru galerii.

Zajęcia praktyczne: Zajęcia składać się będą z zajęć w plenerze na obszarze LSR, oraz z obróbki materiałów.

Zajęcia w plenerze na obszarze LSR: Zajęcia składać się będą z 3 części po 6 godzin każda. Będą polegać przede wszystkim na fotografowaniu. Kursanci będą mogli w praktyce wypróbować to czego nauczyli się w trakcie warsztatów teoretycznych. Spacery w specjalnie wyselekcjonowane miejsca z najbliższej okolicy pokażą uczestnikom jak spojrzeć inaczej na ich „własne podwórko”. Kursanci będą fotografować okolicę pod okiem 2 instruktorów. Dzięki podziałowi na 2 grupy 10 osobowe będzie możliwe bardziej indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Obróbka materiałów: Z racji tego, że uczniowie dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, trzeba zrobić wszystko aby ich do tego zachęcić. Jednym ze sposobów na to jest profesjonalna obróbka ich własnych prac. Bardzo często popełniając kilka prostych błędów sprawiamy, że nasze zdjęcia wyglądają nieciekawie. Sporej części z tych błędów można uniknąć jedynie podczas robienia zdjęcia, ale reszta da się poprawić w trakcie obróbki na komputerze. Z wybranych 15 najlepszych zdjęć każdego z kursantów, które zostały przez niego wykonane w trakcie wszystkich zajęć plenerowych i wyjazdu. Zostaną poddane profesjonalnej obróbce przez dwóch instruktorów. Każdy z uczestników otrzyma film instruktażowy, pokazujący jak jego zdjęcia zostają „tuningowane”, który będzie oczywiście opatrzony obszernym komentarzem. Dzięki temu wzrośnie znacznie atrakcyjność praz uczestników, co przyczyni się do ich większej wiary w siebie, ale i do lepszego odbioru wystawy powarsztatowej i folderu promującego piękno okolicy.

 Ognisko: Na koniec każdych zajęć w plenerze odbędzie się ognisko. Podczas smażenia kiełbasek uczestnicy warsztatów będą wymieniać się spostrzeżeniami i uwagami na temat nowo poznanych techniki fotografowania.

Sesja zdjęciowa: Każdy uczestnik warsztatów będzie uczestnikiem sesji zdjęciowej, czyli otrzyma specjalnie dla niego wykonane zdjęcia portretowe. Będzie to wspaniała pamiątka, która zostaje na zawsze. Kursanci otrzymają na płycie CD co najmniej 10 zdjęć portretowych, wykonanych im w trakcie zajęć praktycznych i w trakcie wyjazdu. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma zdjęcie grupowe. Oprócz tego sesja zdjęciowa będzie miała istotny udział edukacyjny. Uczestnicy przekonają się, że do pięknych zdjęć portretowych nie jest wcale potrzebne studio fotograficzne, a najlepiej wychodzą fotografie zrobione naturalnie, w normalnym otoczeniu i przede wszystkim nie pozowane, ani nie udawane. Będzie to lekcja, którą zapamiętają na długo. Oglądanie fotografa podczas pracy nie w studiu, nie na obstawionym sprzętem oświetleniowym planie zdjęciowym, ale w normalnej sytuacji, którą sami mogą powtórzyć, wniesie bardzo dużo do ich warsztatu. Przekonają się, że sami mogą to powtórzyć i zrobić równie atrakcyjne zdjęcia. Fotografia ma pokazywać świat wokół nas, życie wokół nas, a nie puste i próżne pozy.

Program:
Zajęcia teoretyczne:
dwa razy w tygodniu po 2 godziny w godzinach od 18.00-20.00. 
Zajęcia praktyczne:
Co drugi weekend w godzinach od 07.00 do 13.00.

Zgłoszenia:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniecarpediem/

oraz: +48 602 309 159

ZAPRASZAMY!!!

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *